Hodowla pszczół Apis mellifera mellifera - Łucja Skonieczna

Zapraszam na drugi i trzeci odcinek podkastu Radio Warroza. Tym razem moim gościem jest dr nauk rolniczych w dziedzinie pszczelnictwa Pani Łucja Skonieczna. Rozmawiamy o pszczole podgatunku Apis mellifera mellifera. Pani doktor przez wiele lat brała czynny udział w realizacji programów ochrony zasobów genetycznych pszczół miodnych środkowoeuropejskich. Wywiad jest długi, ale naszym zdaniem temat rodzimych ciemnych pszczół wart jest poznania.

 1. 1:23 Ewolucja AMM
 2. 14:04 Czy pszczoła AMM jest agresywna?
 3. 23:32 Sens istnienia hodowli zachowawczych
 4. 35:47 Selekcja hodowlana AMM
 5. 49:46 SICAMM - europejskie sposoby ochrony
 6. 55:19 Czy powinno się sprowadzać AMM z zagranicy?
 7. 01:03:01 Czy AMM jest rojliwa?

Tematem drugiej części rozmowy z Panią Łucją jest hodowla pszczół. Pani doktor od 5 lat zajmuje się hodowlą własnej linii pszczół kraińskich Sawa. W dalszej części odcinka rozmawiamy także na temat matek sztucznie inseminowanych w pasiekach produkcyjnych oraz o pszczole Buckfast i problemach związanych z jej hodowlą. Kontakt do pasieki hodowlanej Pani Łucji Skoniecznej: www.pasiekasawa.pl

 1. 00:40 Hodowla linii Sawa
 2. 06:15 Wymogi prowadzenia programu hodowlanego
 3. 12:10 Technika hodowlana
 4. 16:30 Inseminacja
 5. 21:20 Buckfast w Polsce
 6. 25:30 Jakie pszczoły użytkować w polskich warunkach

Minął rok od publikacji pierwszego odcinka podkastu z Konradem Zarembą o projekcie Bartnicy Sudetów. Aktualnie mam zamiar publikować coś minimum raz na miesiąc. Zobaczymy, czy mój plan się powiedzie. Podkast wytwarzam w tzw. czasie wolnym i mobilizuje mnie m.in. to, że inni ludzie go słuchają i doceniają. Będę wdzięczny za uwagi w komentarzach w tym również za merytoryczne i jednocześnie krytyczne.

Pamiętaj proszę, że w podkastach chciałbym przekazywać różne punkty widzenia. Nawet jeżeli nie zgadzasz się w jakieś kwestii ze mną lub z gościem, ale z zainteresowaniem wysłuchałaś lub wysłuchałeś innego zdania, to jest także to o co mi chodzi. O ciekawe dyskusje i edukacyjne rozmowy, z którymi chciałbym dzielić się z innymi. Dziękuję kolegom Emil Gawin i Tom Radziwonowski za zmotywowanie do publikacji kolejnego odcinka. Okazało się, że więcej osób tego słucha i czeka na kolejne niż sądziłem. To cieszy. :)

Komentarze

Możesz także polubić: