Opinie, które szczególnie polubiłem :)

Marek Rak (Najlepsze Polskie Podcasty):

Pozwólcie się wciągnąć w fascynujący świat owadów. Ta rozmowa na pewno wciągnęła mnie. Jest czymś niezmiernie fascynującym, usłyszeć coś co pozwala spojrzeć inaczej na owady, które są codziennością w naszym życiu, nawet jeśli ich nie zauważamy. Nie będę wam opowiadał wszystkiego, ale przytoczę wam jeden fakt z tego odcinka: pająki, a przynajmniej niektóre gatunki potrafią planować swoje pułapki. Nie robią tego jednak bazując na instynkcie, one się uczą i analizują sytuację. Potrafią przewidywać jak będzie zachowywała się ofiara. Mam nadzieję, że nie macie arachnofobii 😉

Łukasz Lamża (Czytamy Naturę):

Patrzcie, jakie fajne "Pogadanki o pszczołach". 😉 Bardzo lubię patrzeć, jak moje dzieci "idą w świat" - tym razem dwójka bardzo pozytywnie zakręconych pszczołolubów postanowiła pobawić się genomem wirusa pszczoły, opierając się na mojej mini-serii "Koronawirus pod lupą", w której pokazuję, krok po kroku, i wyjaśniam, jak rozczytać genom dowolnego wirusa. Mało rzeczy tak mi mordkę cieszy. 🙂 Brawa dla "Pogadanek o pszczołach"! Więc jeżeli sami macie ochotę pobawić się w genetykę, mogę teraz ze spokojnym sumieniem odesłać Was do mojego tutorialu. Da się? Da się!

Robert Witosławski ze Szkocji:

Całe szczęście znalazłem Twój podcast, z którym jestem od samego początku i który bardzo sobie cenię - daje mi one niesamowitą ilość wiedzy i tematów do przemyśleń. Większość z nich jest na o wiele wyższym poziomie wiedzy niż ta którą
posiadam - ale to tylko jeszcze bardziej motywuje mnie do nieustannego rozwoju! Piszę by Ci podziękować i prosić byś nie przestawał i dalej nagrywał ten podcast!
Choć cenię, że prowadzisz podcast bardzo "naukowo" - to w kontraście do tego bardzo ciekawy był odcinek gdzie rozmawiałeś z takim "domowym" "swojskim" pszczelarzem.

Piotr Skorupa (Stowarzyszenia Polanka):

Długo nie miałem okazji/czasu usiąść w spokoju godzinę czy półtorej i posłuchać podkastu. Ostatnio znów zacząłem dużo jeździć a jak mam wystarczająco dużo czasu za kierownicą, lubię posłuchać czegoś mądrego. Trójki już nie ma, zresztą wielu trójkowych twórców mądrych rzeczy wyleciało z niej już dawno. Pomyślałem OK, zobaczymy co to za radio ta Warroza. No i już prawie połowę podkastów wysłuchałem i powiem, że to jednak bardzo ciekawa rzecz.... Posłuchajcie tego wszyscy, bo warto. Macie swoje doświadczenia, nie wszystkie wątki rozszerzą Wam horyzonty, ale na pewno spotkacie też i takie, które wzbogacą Wasze spojrzenie.

Tom Radziwonowski (sklep Miejska Pasieka):

Super podcast!!! Polecam dla wszystkich pszczelarzy i niepszczelarzy również.

Emil Gawin (Pasieka Prowincjonalna):

Od pierwszego podcastu Radio Warroza minęło już dwa lata (bez ośmiu dni) jednak od drugiego minęło jedynie 9 miesięcy. Ale gdy już ruszyło to w ciągu tych 9 miesięcy mamy oczko czyli 21 podcastów. Cieszę się, że między innymi ja i moja mała Pasieka Prowincjonalna mogliśmy być akuszerami tej dziewięciomiesięcznej ciąży i że od dnia porodu (i prawie rocznych bóli porodowych ;) ) podcast rośnie jak na drożdżach i oby rósł jeszcze intensywniej. Działaj dalej i niezależnie od przeciwności, kłód pod nogami czy zwyczajnego hejtu pamiętaj o tym o czym śpiewał nasz bard narodowy Młynarski: "Róbmy swoje! Może to coś da, Kto wie?"

Andrzej Bernardyn (podkast Od Laika do Stoika):

Podcastu słucha się bardzo przyjemnie, nawet jeśli Twoja wiedza o pszczołach
ogranicza się do tego, że latają i produkują miód. Dzięki podcastowi poznałem
kilka tuzinów nowych pojęć, takich jak warroza, ule korpusowe czy system
Langstroth 3/4. A jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość z pszczelarstwem, to
słuchając Radia Warroza może dołączyć do 'pszczelego uniwersytetu' i zdobyć
bardzo dużo rzetelnej wiedzy od pasjonatów i profesjonalistów w pszczelim
temacie.

Alk z Forum Polanka:

Komputer nauczyłem się włączać z chwilą przejścia na emeryturę, żeby poczytać coś o pszczołach i tyle co potrafię. A i oczy już nieposłuszne. Dlatego też cieszę się, że mogę słuchać podcastów Radio Warroza.

Alfred Mamitza:

Ja w samochodzie posłuchałem chętnie podcastów Radia Warroza. Są adresowane dla
początkującego, ale pięć razy lepsze niż w radiu, gdzie propaganda albo
reklamy. Innych niestety po polsku nie znalazłem.

Maksymilian

Bardzo lubię Twoje podcasty. Rzetelne, interesujące, wnikliwe szersze spojrzenie niż sucha wiedzą z poradników i gazet. Myślę, że dzięki medialnym kolegom pszczelarzom popularność Twojego kanału mocno wzrośnie. Trzymam kciuki.

Grzegorz Sibiga:

Odsłuchałem też inne podcasty Radio Waroza i jestem pod wrażeniem bardzo
wysoki poziom i profesjonalizm brakowało tego na YouTube.

Piegus Poeciak:

Klasa wywiad. Gratuluję poziomu, merytoryki, kultury wypowiedzi. Miód na umęczone, wszechobecnym bełkotem i nic nie wnoszącym krzykiem, uszy.
Dziękuję :)

qustiska:

Dzięki wielkie. Przesłuchałam wszystkie podkasty Radia Warroza, teraz
odkrywać zacznę filmy. Dzięki, że jesteś i się dzielisz pasją.

Damian Raniowski:

Świetnie przemyślenia o życiu. Pszczoły dają chęci do życia sprawiają, że chce się żyć pomimo napotykanych trudności w życiu 😆

Bartek Mal. (blog Skoro Chcą mieć Trutnie Niech je Mają)

Od strony "zimnej" biologii, to co dziś na planecie robimy, nie ma żadnego znaczenia w skali geologicznej. Ot, co najwyżej naszymi działaniami przebudujemy ekosystemy, moim zdaniem zubożymy ich różnorodność, ale gdy zniknie bezpośrednia presja człowieka one tym bardziej rozkwitną w nowej rzeczywistości. Zresztą wtedy będzie nam już wszystko jedno. Doskonale podsumował to Warroza w rozmowie z panem Kacprem w ostatnim odcinku Radio Warroza, który tyczył się właśnie tego tematu.

Krzysztof Smirnow (blog Zapiski pasieczne Pasieki Smirnowów)

Przez całą drogę słuchałem po kolei wszystkich wywiadów z Kacprem. Znakomite! Interesujące, pouczające (w sensie, że mnóstwo ciekawej wiedzy, a nie pouczeń) i do tego pięknym językiem podane. W ten sposób ze żmudnego przedzierania się przez warszawskie korki, kujawskie i kaszubskie bezdroża, zrobiła się prawdziwa uczta dla duszy i rozumu. Dziękuję Kuba, dziękuję Kacper. :-)

Łukasz Lamża (Czytamy Naturę)

Szybka demonstracja, z kim mamy do czynienia: przydomek i nazwa kanału pochodzą od choroby pszczół, a na stronie warroza.pl kursor myszki zamienia się w roztocza, który ją wywołuje. Serio! (przyp. red. tak było na starej stronie).

Pszczółka Agata (Stowarzyszenie Polanka)

Chciałam serdecznie podziękować za tą wspaniałą inicjatywę. Muszę przyznać, że w zimowe długie wieczory wspaniale mi się słucha podkastu i zadziwia mnie moja niewiedza ;) Aktualnie pozostaję pod wielkim wpływem opowieści Kacpra Jerzego Piwowarka pt. "Trylogia o bielcach". Polecam wszystkim, a szczególnie pszczelarzom, ponieważ świat pszczół jest dla nas niesamowicie fascynujący i wydaje nam się owadzim społecznym szczytem ewolucyjnym. Jakżesz się mylimy! Wywiad, który przeciętnemu zjadaczowi chleba może wydać się twórczością science-fiction, był dla mnie wielkim odkryciem. Tylko zarezerwujcie parę godzin...
Trochę mnie tylko krępuje ta biegająca po ekranie zaraza. Można przez chwilę poczuć się prawie jak pszczoła.

WindowBee

Nie znajduję słów uznania…Z lekkością, niby o pszczołach , ale tyle kwestii egzystencjonalnych zostaje poruszonych… oczywiście bez specjalnego wnikania czy dobrych czy złych… ale sama otwartość brak dogmatów. Biologia ewolucyjna w kontekście eusocjalności, i nie oddzielanie człowieka od mechanizmów tym rządzących. Świetne! Wiele kwestii delikatnie poruszonych.

Paweł z Patronite

Cześć Jakub. To ja dziekuję za Twój trud w tworzeniu i publikacji treści, które pomagają w lepszym zrozumieniu świata, w którym żyjemy, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem pszczół ;-)

Jakub Klawiter z Fediverse

Mam tak, że czasem przewijam jakiś podcast do początku jego istnienia i słucham jak się to zaczęło. Właśnie odsłuchałem Radio Warroza i cud miód(!), żadnego przepszczelenia i żadnego narzekania na hobbystów, a wręcz na przeciwko. Takich głosów nam trzeba! :D

Jakub Gąbka z SGGW

Obejrzeliśmy z żoną odcinek 8. i z chęcią obejrzymy wszystkie pozostałe. Żona już wcześniej lubiła słuchać Kuby Jarońskiego, bo się opierał na badaniach naukowych i logicznie łączył je w całość. Bardzo się cieszymy z Waszego duetu. Bardzo dobra, konstruktywna dyskusja. Myślę, że będą to najwartościowsze materiały edukacyjne dla pszczelarzy dostępne na YouTube. Jedyne zastrzeżenie mam do tego, że w jednym, długim odcinku są trzy tematy. Sugerowałbym robienie krótszych odcinków na jeden temat, a nawet jeśli będzie długi, to żeby dotyczył jednego zagadnienia.

Konrad Kozłowski ceramik

Projekt Radio Warroza bardzo mi się podoba choć od ponad pół roku już za nim nie podążam. Bo brak czasu, bo przestałem pszczelarzyć (pszczelarstwo naturalne wymaga więcej zaangażowania niż mogłem poświęcić). Z braku czasu słucham 90% podcastów w trasie. Uważam, że pszczoły nie są udomowione ale uzależnione (te które się dają), potrafimy się uzależniać (od łatwości i przyjemności) i potrafimy też uzależniać od siebie. Moje ulubione podcasty to rozmowy od Ksenomorfach i termitach.

Komentarze