Jak słuchać podkastu?

Dostaję zapytania jak najlepiej słuchać podcastu Radio Warroza. Odpowiedź na szybko brzmi np. tutaj. Postanowiłem napisać jednak dłuższy wpis, który jest krótkim poradnikiem jak słuchać Radio Warroza, ale także wszelkich innych podkastów, a jest tego sporo i coraz więcej.


Spis treści

Czym jest podkast lub podcast?

Zacznijmy do początku. Jak podaje wikipedia: podkast jest: formą internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Czyli moimi słowami w wersji tylko dźwiękowej, jest to takie internetowe interaktywne radio, które może stworzyć dowolna osoba i może być słuchane przez dowolne osoby. Najczęściej za darmo za pomocą strumieniowania (streamowania) audycji bezpośrednio z serwera lub za pomocą ściągnięcia pliku audio udostępnionego w technologii RSS. Interaktywne dlatego, że to Ty słuchaczu decydujesz kiedy słuchasz i co słuchasz. Możesz w dowolnym momencie przerwać audycje i odtwarzać ponownie. Dodatkowo Radio Warroza i Pszczele Wieści zawierają nazwane rozdziały pomiędzy którymi możesz przeskakiwać słuchając wybranego fragmentu. Medium to w Polsce dopiero zyskuje, ale w USA podobno co trzecia osoba słucha podkastu. Zatem jest to chyba medium z potencjałem na przyszłość.

Jak słuchać Radio Warroza?

Jeżeli słuchamy offline z pobranym plikiem mp3 (metoda offline) to praktycznie na każdym urządzeniu do odtwarzania cyfrowego dźwięku. Jeżeli odtwarzamy streamując online (a ten sposób jest popularniejszy) to najczęściej będzie to, albo komputer, albo smartfon podłączony do internetu. Można słuchać bezpośrednio ze strony Warrozy pod tagiem: Radio Warroza, ale chyba najwygodniejszą formą odbioru jest słuchanie podkastu bezpośrednio ze smartfona z dedykowanej aplikacji. Oprogramowanie takie pobiera, kataloguje i subskrybuje podkasty z informacji zawartych w pliku RSS, który udostępnia każdy szanujący się podkaster. Aplikacja ta pozwala najczęściej wyszukać podkast i odcinki po słowach kluczowych, pliku RSS oraz katalogach tematycznych. Pozwala również skatalogować wybrane podkasty i informować o nowych odcinkach. Możesz w niej słuchać audycji w sposób przyspieszony lub zwolniony. Często możesz także przeskakiwać pomiędzy rozdziałami niczym igła po płycie winylowej. Możesz ustawić delikatne wyciszanie jeżeli słuchasz do spania. Możesz słuchać na słuchawkach w komunikacji publicznej, podczas spaceru lub biegania, w samochodzie ze smartfonem podłączonym do głośników. Aplikacja za każdym razem zapamięta moment przerwania słuchania audycji i pozwoli wrócić do niej bez zapamiętywania tego miejsca. Jednym słowem: same wygody.

Są proste aplikacje i skomplikowane, które oferują dodatkowe funkcje. Do prostszych należą np. open-sourcowy AntennaPod oraz aplikacje gigantów Google Podcast i Spotify, a to bardziej złożonych np. Podcast Addict. Na Iphonach najprościej chyba używać dedykowanej apki Apple Podcasts, ale przyznam, że nie mam urządzeń tej firmy więc nie jestem obeznany (ale wiem, że charakteryzują się one zamkniętym systemem).

Ratunku nie mam aplikacji i nie wiem, gdzie ją znaleźć.

Spokojnie. Przychodzę z pomocą. Jeżeli masz Iphona to zazwyczaj taką aplikację masz już wbudowaną i obsługuje ona Itunes, tak więc jeżeli nie chcesz instalować nic nowego, to wystarczy, że tam wejdziesz i poszukasz podkastu po haśle: Radio Warroza. Jeżeli masz Androida (ale to dotyczy także Iphona) możesz słuchać podkast w popularnej platformie do słuchania muzyki czyli Spotify, albo w szeregu innych aplikacji. Ja używam i polecam AntennaPod.

Jak to zrobić?

Na przykład na Androidzie klikasz w przycisk po lewej i wybierasz jedną z aplikacji. Po czym instalujesz automatycznie jak każdą aplikację na smartfona. Na Iphonach i systemach MacOS wchodzisz do repozytorium AppStore i szukasz iTunes, ale najprawdopodobniej masz to już zainstalowane. Tylko klikasz i słuchasz, albo instalujesz i słuchasz. Oraz oczywiście subskrybujesz. Na końcu podaję przycisk prowadzący do pliku RSS, ale Ci co znają tę technologię wiedzą raczej co z nim robić. Ale dla lubiących instrukcje w formie filmików nagrałem nawet takowy 😀:

Czy słuchanie Radio Warroza pobiera dużo danych i obciąża łącze?

Nie. Przygotowuję pliki tak, że jeżeli są one w mono to są skompresowane do mp3 o częstotliwości próbkowania: 64 lub 96 kbps, a jeżeli są w stereo to publikowane są w pliku mp3 128 kbps. To jest kompromis pomiędzy wystarczającą jakością do słuchania głosu ludzkiego, a zasobnością zapisu danych.

Czy podkast jest za darmo?

Tak. Jak większość podkastów (taka jest tego idea w sumie) Radio Warroza udostępniane są za pomocą technologii RSS wszystkim społecznie za darmo na licencji: CC BY-NC-ND i tak pozostanie. Odcinki dzięki wolnej technologii pozwalającej na interoperacyjność są także rozpowszechnianie i archiwizowane przez różne portale. W przeciwieństwie do zamkniętych portali takich jak np. YouTube. Dopóki będzie istniał internet, będzie można znaleźć audycje nawet po mojej śmierci nawet jeśli nikt nie przedłuży mojego hostingu.

Darmowy charakter tego przedsięwzięcia nie oznacza to jednak, że nie można go wspierać za naszym zdaniem pożyteczną pracę wykonywaną w czasie wolnym. Jest to bardzo mile widziane, bowiem będzie motywowało to nas do rozwoju, a przede wszystkim dawało kopa energii do nie wyhamowywania w regularnym zbieraniu dźwięków do audycji i regularnym ich publikowaniu. Prowadzenie regularnego podkastu to nie tylko miłe rozmowy, ale także godziny spędzone przy obróbce i uporządkowanej publikacji. Publikacja jednego dłuższego wywiadu to w sumie jakieś 4-5 dni pracy. Jeżeli przekonałem Cię do wsparcia naszej inicjatywy to tutaj są odpowiednie linki.

A inne podkasty?

Ten elementarz można potraktować jak instrukcję do słuchania dowolnych podkastów. Osobiście słucham regularnie: Nerdy Nocą, Podcast Historyczny, Za Rubieżą, Wszechnica, Tygodnik Powszechny, Nauka XXI Wieku, Podcast Wojenne Historie, Skądinąd, Granice Nauki i wiele innych, które znajdziesz we wpisie z linkami.

Dlaczego podkast tylko dźwiękowy?

Uważam, że forma radiowego monologu, wywiadu albo szerzej audycji daję jednak dość niepowtarzalną atmosferę. Goście nie będący na wizji mogą czuć się chyba swobodniej. Owszem nie da się nic pokazać, ale o wyglądzie można próbować opowiedzieć. Po za tym słuchać można podczas prowadzenia samochodu, obsługi pasieki, robieniu uli, spaceru, bieganiu albo do spania, co ja często. Jeżeli jednak ktoś jest spragniony ruchomego obrazu to zapraszam także na mój profil na PeerTube. Jest tam też kanał RSS dotyczący filmowych wersji niektórych rozmów w Radio Warroza.

Komentarze