Baner strony ukazujący pszczołę otoczoną roztoczami dręcz pszczeli powodującymi chorobą zwaną warrozą.

RSS / Newsletter

RSS (ang. Really Simple Syndication) to prosty i alternatywny sposób rozpowszechniania zasobów internetu, zwłaszcza wiadomości, blogów ale także podkastów i wideokastów. Najprościej pisząc jest to plik z zawartością opublikowanego tekstu oraz ewentualnie załączników ułożonych chronologicznie według daty publikacji.

Jak używać kanałów RSS?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z czytnika RSS - programu, który wyświetla zawartość RSS z różnych stron w sposób zazwyczaj uporządkowany chronologicznie i pogrupowany w katalogi. Skopiuj link lub pobierz plik z linku i zaimplementuj do czytnika, a wszystkie nowości będą wysyłane do Ciebie automatycznie bez konieczności nawet wchodzenia na tę stronę, aby zapoznać się z treścią. Do czytnika możesz dorzucić inne kanały RSS z dowolnej strony i wszystkie nowości będą się wyświetlały w jednym miejscu.

Podobne poradniki z innych stron. Całkiem możliwe, że lepsze, bo skuteczniejsze w przekonywaniu do używania RSS niż mój:

Możemy zaproponować jako agregatory i aplikacje do przeglądarki np. Inoreader, FreshRSS, Old Reader, TinyTinyRSS. Jako aplikacje na Android: FeedMe, Fluent Reader, TinyTinyRSS. Jako aplikacje na Apple: Reader5, Fluent Reader. Jako programy desktopowe: Fluent Reader.

Kanał można także śledzić przez dodatki do popularnych przeglądarek internetowych (wystarczy wejść w ustawienia dodatków i wpisać RSS) np. do Firefoxa, Chromium i pochodnych. Dzięki kanałowi RSS można także skorzystać z aplikacji lub programów pocztowych jak np. Thunderbird, które będą dostarczały wiadomości, a nawet całe artykuły i nasze nagrania na Twoją skrzynkę e-mail (tak jakby były mejlami od nas).

RSS to naprawdę wszechstronne narzędzie, które umożliwia swobodną interoperacyjność na linii twórca-narzędzie-treść-narzędzie-odbiorca. Ostatnio nieco zapomniane przez skłonność dominujących firm w internecie do centralizowania usług z wymuszeniem korzystania z ich zasobów, co często łączy się przy okazji z pobieraniem prywatnych informacji o użytkowniku i ich późniejszym wykorzystywaniem w sposób niekoniecznie oczekiwany przez niego.

Dzięki RSS każdy może śledzić udostępniane przez nas treści na swój sposób na dowolnej stworzonej do tego usłudze, a także udostępniać to dalej bez uzależnienia od dominujących social mediów na rynku.

Nasze kanały:
  • Główny kanał: Warroza.pl - zbiorczo wszystkie nowości od nas: blog, podkasty i wideokasty ograniczone do 10 najnowszych. Udostępniamy pełną treść.
  • Plik JSON
  • Podkast "Radio Warroza Pszczele Wieści" (tylko dźwięk)
  • Podkast "Pogadanki o pszczołach" (tylko dźwięk)
  • Wideokast "Radio Warroza Tube" (tylko wideo)
  • Wideokast "Radio Warroza Tube" (tylko dźwięk)
  • Polanka TV "Pszczele Wieści - naukowo o przyrodzie" (tylko wideo)
  • Polanka TV "Pszczele Wieści - naukowo o przyrodzie" (tylko dźwięk)
  • Wideokast Plan Media Films "Superorganizm" - cykl filmowy (tylko wideo)
  • Wideokast Plan Media Films "Superorganizm" - cykl filmowy (tylko dźwięk)
Newsletter

Jeżeli wolisz dostawać specjalne informacje o aktualnościach na mejla z dodatkowymi informacjami możesz zapisać się do naszego newslettera. Jeżeli link nie działa to napisz wiadomość z prośbą o wpisanie na listę newslettera na adres: newsletter 🐵warroza kropka pl

Publikujemy pełną zawartość wpisów poprzez publiczny plik RSS, którą każdy w pełni anonimowo można czytać również przez zaawansowany program pocztowy zainstalowany na urządzeniu np. Thunderbird czy Outlook. W internecie można znaleźć też dużo zewnętrznych zdalnych aplikacji, gdzie można zalogować i zapisać się, aby śledzić automatycznie nasz RSS-a poprzez własny podany mejl. Możemy zaproponować np. FeedMail. Jeżeli więc nie chcesz nam podawać swojego adresu mejlowego to jest to najlepsza opcja dla dla Ciebie, aby śledzić nowości całkowicie anonimowo przez mejla.