RSS / Newsletter

RSS (ang. Really Simple Syndication) to prosty i alternatywny sposób rozpowszechniania zasobów internetu, zwłaszcza wiadomości, blogów ale także podkastów i wideokastów. Najprościej pisząc jest to plik z zawartością opublikowanego tekstu oraz ewentualnie załączników ułożonych chronologicznie według daty publikacji.

 

Jak używać kanałów RSS?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z czytnika RSS - programu, który wyświetla zawartość RSS z różnych stron w sposób zazwyczaj uporządkowany chronologicznie i pogrupowany w katalogi. Skopiuj link lub pobierz plik z linku i zaimplementuj do czytnika, a wszystkie nowości będą wysyłane do Ciebie automatycznie bez konieczności nawet wchodzenia na tę stronę, aby zapoznać się z treścią. Do czytnika możesz dorzucić inne kanały RSS z dowolnej strony i wszystkie nowości będą się wyświetlały w jednym miejscu.

Podobne poradniki z innych stron. Całkiem możliwe, że lepsze, bo skuteczniejsze w przekonywaniu do używania RSS niż mój:

Możemy zaproponować jako agregatory i aplikacje do przeglądarki np. Inoreader, FreshRSS, Old Reader, TinyTinyRSS. Jako aplikacje na Android: FeedMe, Fluent Reader, TinyTinyRSS. Jako aplikacje na Apple: Reader5, Fluent Reader. Jako programy desktopowe: Fluent Reader.

Kanał można także śledzić przez dodatki do popularnych przeglądarek internetowych (wystarczy wejść w ustawienia dodatków i wpisać RSS) np. do Firefoxa, Chromium i pochodnych. Dzięki kanałowi RSS można także skorzystać z aplikacji lub programów pocztowych jak np. Thunderbird, które będą dostarczały wiadomości, a nawet całe artykuły i nasze nagrania na Twoją skrzynkę e-mail (tak jakby były mejlami od nas).

RSS to naprawdę wszechstronne narzędzie, które umożliwia swobodną interoperacyjność na linii twórca-narzędzie-treść-narzędzie-odbiorca. Ostatnio nieco zapomniane przez skłonność dominujących firm w internecie do centralizowania usług z wymuszeniem korzystania z ich zasobów, co często łączy się przy okazji z pobieraniem prywatnych informacji o użytkowniku i ich późniejszym wykorzystywaniem w sposób niekoniecznie oczekiwany przez niego.

Dzięki RSS każdy może śledzić udostępniane przez nas treści na swój sposób na dowolnej stworzonej do tego usłudze, a także udostępniać to dalej bez uzależnienia od dominujących social mediów na rynku.

Nasze kanały:
  • Główny kanał: Warroza.pl - zbiorczo wszystkie nowości od nas: blog, podkasty i wideokasty ograniczone do 10 najnowszych. Udostępniamy pełną treść.
  • Plik JSON
  • Podkast "Radio Warroza Pszczele Wieści" (tylko dźwięk)
  • Podkast "Pogadanki o pszczołach" (tylko dźwięk)
  • Wideokast "Radio Warroza Tube" (tylko wideo)
  • Wideokast "Radio Warroza Tube" (tylko dźwięk)
  • Polanka TV "Pszczele Wieści - naukowo o przyrodzie" (tylko wideo)
  • Polanka TV "Pszczele Wieści - naukowo o przyrodzie" (tylko dźwięk)
  • Wideokast Plan Media Films "Superorganizm" - cykl filmowy (tylko wideo)
  • Wideokast Plan Media Films "Superorganizm" - cykl filmowy (tylko dźwięk)
Newsletter

Jeżeli wolisz dostawać specjalne informacje o aktualnościach na mejla z dodatkowymi informacjami możesz zapisać się do naszego biuletynu. Nie wysyłamy żadnych reklam i spamu. Jeżeli formularz nie działa to napisz wiadomość z prośbą o wpisanie na listę newslettera na adres: newsletter 🐵warroza kropka pl

Publikujemy pełną zawartość wpisów poprzez publiczny plik RSS, którą każdy w pełni anonimowo można czytać również przez zaawansowany program pocztowy zainstalowany na urządzeniu np. Thunderbird czy Outlook. W internecie można znaleźć też dużo zewnętrznych zdalnych aplikacji, gdzie można zalogować i zapisać się, aby śledzić automatycznie nasz RSS-a poprzez własny podany mejl. Możemy zaproponować np. FeedMail. Jeżeli więc nie chcesz nam podawać swojego adresu mejlowego z pomocą programy phpList to jest to najlepsza opcja dla dla Ciebie, aby śledzić nowości całkowicie anonimowo przez mejla (chociaż wtedy musisz podać adres, całkiem obcej osobie lub korporacji - sama / sam zdecyduj co lepsze).