Podkast czas start - wywiad z Konradem Zarembą

Dawno nic nie pisałem i mam nadzieje, że to się zmieni w przyszłości tzn. jeszcze tej zimy 2018/2019. Zamiast pisania nagrywałem dźwięk i dlatego pragnę, trochę niespodziewanie szybciej niż myślałem, zainaugurować podkast pod nazwą Radio Warroza. Podcast będzie skupiał się na tematach związanych z pszczelarstwem, entomologią, biologią, ekologią i pszczołami. Pierwszy odcinek to wywiad z Konradem Zarembą koordynatorem projektu Bartnicy Sudetów w Nadleśnictwie Międzylesie oraz współgospodarzem pasieki Bioapis. Zapraszam serdecznie.

 

  1. 00:09:10 Skąd pomysł na projekt Bartnicy Sudetów i założenia projektu
  2. 00:17:00 Gdzie są te dzikie pszczoły?
  3. 00:21:30 Czy istnieje problem z pszczołami?
  4. 00:23:45 Czy rolnictwo szkodzi pszczołom?
  5. 00:29:20 Cele i zagadnienia projektu Bartnicy Sudetów
  6. 00:43:35 Badania pszczół
  7. 00:51:02 Czy projekt Bartnicy Sudetów jest konkurencją dla pszczelarstwa?
  8. 00:54:05 Kwestia chorób i pasożytów
  9. 00:63:25 Czy bartnictwo to dobra nazwa?
  10. 00:73:45 Jakie to są proste, tanie i funkcjonalne ule?

Konrad pracuje dla Lasów Państwowych koordynuje kompleksowy program ochrony pszczół miodnych i dzikich pszczół. W lesie aktywnie wykorzystuje się elementy tradycyjnych metod pszczelarskich w celu ochrony pszczół miodnych i innych zapylaczy. Mój gość odkrył poprzez własne doświadczenia w pszczelarstwie, że coś jest nie tak z kondycją pszczół i poszukuje rozwiązania poprzez obserwację i naturalne metody pszczelarstwa. Zachowanie zdrowych rodzin pszczelich i produkcja nietkniętego miodu powinny być restrykcyjnymi celami we współczesnym bartnictwie. Rozmowy ze specjalistami skłoniły Konrada na skupieniu się na poszukiwaniu i monitorowaniu dzikich gniazd pszczół w lesie. Odkryto w nich wiele dzikich gniazd pszczół np. w starych dziuplastych drzewach.

Konrad dodaje, że pszczoły miodne stanowią tylko niewielki procent całkowitej biomasy zapylaczy, dlatego należy skupić się na ochronie ich wszystkich, a nie tylko pszczół miodnych. Warunki dla pszczół hodowlanych mogą być niekorzystne, podczas gdy dzikie pszczóły leśne radzą sobie lepiej, co sugeruje, że praktyki zarządzania pszczelarstwem możnaby poprawić. Metody monitorowania dziko bytujących pszczół miodnych i ocena ich kondycji zostanie w przyszłości wykorzystana do badania zdrowia pszczół i reagowania w przypadku wystąpienia problemów z chorobami.

Pracuję jeszcze nad plikiem RSS i wgraniem podcastu do Itunes. Robię to pierwszy raz więc więc nie idzie najlepiej. Mam nadzieję, że niebawem podkast będzie dostępny wszędzie w aplikacjach podkastowych. Później napisałem elementarz o tym jak słuchać najlepiej Radio Warroza.

Komentarze