O wymieraniu pszczół w radio

Byłem zaproszony do poranka w Radio Wnet. Tym razem to ja udzielałem komuś wywiadu.

Mówiłem o tzw. wymieraniu pszczół, wyścigu ewolucyjnym pomiędzy pszczołami, różnorodności ich gatunków, o zachowaniach kulturowych trzmieli i kwarantannie u mrówek. Wskazywałem, że akurat gatunek pszczoły pszczoły miodnej jako populacja na świecie jest coraz liczniejszy i trudno się zgodzić, że wymiera lub jest poważnie zagrożony, co nie znaczy, że populacja w Polsce nie jest wrażliwa na różne zagrożenia środowiskowe. Inaczej jest jednak w przypadku części pszczół niemiodnych.

Pszczoły również w obrębie jednego gatunku wyjadają sobie nawzajem pożywienie. Rywalizują się sobą, niejednokrotnie w sposób drastyczny lub wojenny np. silna rodzina pszczół potrafi zabić słabą.

Owady mają zachowania kulturowe

Osobniki owadów społecznych potrafią się uczyć. Udowodniono to na badaniach eksperymentalnych na trzmielach. Trzmiele potrafią przejść przez prosty labirynt i przekazać tę wiedzę innym członkom swego gniazda. Mrówki potrafią stosować kwarantannę. Wywiad zakończył się refleksją, że być może za 500 lat technologia pozwoli na skomunikowanie się człowieka z owadami.

Komentarze

Możesz także polubić: