Wilki siorbią nektar - sztuczne światło szkodzi pszczołom - miejskie łąki kwietne

Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 035

  1. Wilki etiopskie są pierwszymi dużymi drapieżnikami, które piją nektar 1:40
  2. Ekspozycja na ciągłe sztuczne światło zmienia rytm snu pszczół miodnych i zakłóca ich sen 13:15
  3. Zasiane łąki kwietne: czy mogą zastąpić naturalne łąki w przestrzeni miejskiej dla pszczół, motyli i bzygów? 26:00

Wilki etiopskie są pierwszymi dużymi drapieżnikami, które piją nektar

Naukowcy odkryli pierwsze większe drapieżne ssaki należące do psowatych, które piją nektar z rośliny o nazwie: Trytoma wielolistna. W Etiopii zaobserwowano 6 sztuk, które siorbały nektar z okazałych kwiatów przez 3 do 4,5 minut. Ponieważ brudziły sobie pyski pyłkiem z tej rośliny istnieje uzasadnione jest podejrzenie, że mogły by być nieświadomymi zapylaczami tej rośliny. Do innych zwierząt, które korzystają z nektaru należą ptaki i dzieci ludzi.

Ekspozycja na ciągłe sztuczne światło zmienia rytm snu pszczół miodnych i zakłóca ich sen

Zbadano pszczoły w klatkach z węzą i pokarmem wystawione na światło LED przypominające swoją barwą i natężeniem sztuczne nocne światło odbitych budynków w wielkim mieście, gdzie ogólnie panuje w nocy duże skażenie sztucznym światłem. Pewne jest, że szkodzi to nocnym zapylaczom takim jak ćmy, ale czy szkodzi dziennym pszczołom? Jedna grupa pszczół była wystawiona przez kilka dni na działanie światła naśladującego naturalny rytm pszczół, czyli 12 godzin w świetle i 12 w ciemności. Druga przebywała w stałej ciemności, a trzecia poddawana była presji działania ciągłego sztucznego światła. Okazało się, że robotnice najgorzej spały w tej ostatniej grupie. Po 72 godzinach dochodziło u nich do całkowitego zaburzenia rytmu dobowego. To rodzi szereg wątpliwości do pozostawania pszczół w dobrostanie w modnych wielkomiejskich pasiekach. Jest to szczególnie ważne dla zbieraczek, które w nocy powinny wypoczywać po dziennej wyczerpującej pracy. Może to wpływać na pogorszenie ich zdrowia i odporności na choroby.

Zasiane łąki kwietne: czy mogą zastąpić naturalne łąki w przestrzeni miejskiej dla pszczół, motyli i bzygów?

Naukowcy z Polscy przeprowadzili w Warszawie  interesujący eksperyment, który polegał na przebadaniu pod kątem bioróżnorodności zasianych sztucznie tzw. łąk kwietnych w porównaniu z tymi naturalnie rosnącymi. Okazało, że choć naturalne łąki były lepsze pod kątem różnorodności samych motyli, to zasiane łąki kwietne mogą z powodzeniem zastąpić te naturalne, o ile są złożone z dobrze dobranych roślin rodzimych. Występuje w nich ogólnie podobna różnorodność zapylaczy w tym pszczół miodnych, trzmieli i pszczół samotnych, cała gama motyli i bzygów należących do muchówek. Zdarzają się nawet rzadkie gatunki będące pod ochroną.

Źródła:

ad 1: Lai, Sandra, Don-Jean Léandri-Breton, Adrien Lesaffre, Abdi Samune, Jorgelina Marino, and Claudio Sillero-Zubiri. 2024. “ Canids as Pollinators? Nectar Foraging by Ethiopian Wolves May Contribute to the Pollination of Kniphofia Foliosa.” Ecology 105(12): e4470

ad 2: Kim, A.Y., Velazquez, A., Saavedra, B. et al. Exposure to constant artificial light alters honey bee sleep rhythms and disrupts sleep. Sci Rep 14, 25865 (2024)

ad 3: Barbara, Z., Łukasz, D., Agata, J., Banaszak‐Cibicka, W., Kornelia, K., Mikołaj, B., & Jakub, G. (2024). Sown wildflower meadows: Can they replace natural meadows in urban spaces for bees, butterflies and hoverflies? Ecological Entomology

Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Napis:

Komentarze