Baner strony ukazujący pszczołę otoczoną roztoczami dręcz pszczeli powodującymi chorobą zwaną warrozą.

Świetlne problemy nocnych zapylaczy

Na populacje owadów zapylających rośliny okrytonasienne wpływają nie tylko przekształcanie siedlisk, skażenie środowiska czy zmiany klimatyczne. Okazuje się, że zanieczyszczenie światłem sztucznym również ma tutaj znaczenie. A to dlatego, że istnieje spora grupa zapylaczy nocnych.

Dlaczego lubimy światło niebieskie? Co to są receptory ipRGC? Co widzą owady? Sekrety nocnych motyli: niedoceniane ćmy. Co wiemy na temat nocnego zapylania? Jakie rodzaje światła są korzystniejsze? Jak się do tego wszystkiego ma stara poczciwa zwykła żarówka?

O tym wszystkim dowiesz się czytając mój artykuł w kwietniowym numerze czasopisma Wiedza i Życie (4/2020). Serdecznie zapraszam do zakupu i lektury. Konsultantką artykułu jest mgr Justyna Ryniewicz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy okazji polecam stronę programu Ciemne Niebo, gdzie znajdą Państwo wiele, moim zdaniem pożytecznych i interesujących darmowych informacji i materiałów związanych z tzw. zanieczyszczeniem światłem.

Literatura do artykułu (Wiedza i Życie jej nie daje).

  1. Justyna Ryniewicz: Nocna zmiana: w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na interakcje roślin i ich zapylaczy?
  2. Zych Marcin, Ryniewicz Justyna. (2019). Nocna zmiana: w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na mutualistyczne relacje roślin i ich zapylaczy?
  3. Šmotek, Michal & Koprivova, Jana & Šóš, Peter. (2016): Blue light and its effects on circadian system, sleep and cognitive performance
  4. Aubé, Martin. (2016). The LED outdoor lighting revolution: Opportunities, threats and mitigation for urban and rural citizens
  5. Knop i inni (2017) "Rush hours in flower visitors over a day-night cycle" Edycja 2022:

P.s. Artykuł o "Świetlnych problemach nocnych zapylaczy" można już czytać za darmo w internecie tutaj.

Komentarze