Wpływ pasieki, gleby i klimatu na produkcję miodu i zimowlę, trójkąt kopulacyjny

Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 025

  1. Wpływ pogody na skuteczność zwalczania patogenów i zimowlę w małych stacjonarnych pasiekach. 1:33
  2. Badanie przestrzennych i czasowych czynników wpływających na zasoby odżywcze zapylaczy: dowody z pięciu dekad danych dotyczących produktywności rodzin pszczół miodnych 14:55
  3. Dwa samce i jedna samica: zachowanie godowe u owada błonkoskrzydłego Xorides ater. 29:40

Wpływ pogody na skuteczność zwalczania patogenów i zimowlę w małych stacjonarnych pasiekach

Wracamy po przerwie wakacyjnej tradycyjnie z 3 publikacjami naukowymi. Pierwsza część to badania nad stratami rodzin pszczelich w Stanach Zjednoczonych. Państwo USA podchodzi do tego bardzo systematycznie. Badanie wykazało, że mniejsi, stacjonarni pszczelarze doświadczali mniejszych strat w okresie zimowym w porównaniu do większych wędrownych pszczelarzy. Normą jest u nich około 30% straty w porównaniu do 50% strat w całych Stanach. Skuteczne leczenie roztoczy Varroa było kluczowym czynnikiem w przetrwaniu rodzin, a pszczelarze stosujący wiele metod leczenia odnotowywali najwyższe wskaźniki przetrwania zimowego. Badanie nie wykazało również żadnej korelacji między stażem pszczelarza i ilością rodzin jaką posiada, a stratami rodzin. Chociaż analizowano zmienne pogodowe, nie wydawały się one być kluczowym czynnikiem w uzyskanych wynikach.

Badanie przestrzennych i czasowych czynników wpływających na pożytki

Druga publikacja to analiza i dyskusja na temat długoterminowego badania nad produkcją miodu w Pensylwanii w ciągu ostatnich 50 lat. Badanie wykorzystuje produktywność pszczół jako wskaźnik jakości środowiska. Dane pokazują, że wydajność miodu początkowo rosła do połowy lat '90, ale od tego czasu maleje, co może być związane z czynnikami takimi jak zmiana klimatu, zmiany w praktykach rolniczych i stosowanie herbicydów. Kluczowe spostrzeżenie to, że utrzymanie zróżnicowanych, produktywnych ekosystemów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych populacji pszczół i produkcji miodu.

Dwa samce i jedna samica

Naukowcy odkryli nowy rodzaj zachowań kopulacyjnych u pewnego gatunku ektopasożytniczych błonskoskrzydłych (os?). Podczas obserwacji w Szwajcarii, na wysokości ponad 900 metrów, naukowcy zaobserwowali pięć aktów kopulacyjnych, w tym trzy z udziałem jednej samicy i dwóch samców. W przeciwieństwie do innych gatunków, te błonkówki wydawały się spokojne i zadowolone z tej nietypowej sytuacji. Naukowcy spekulują, że taka forma współpracy między samcami może mieć ewolucyjne korzyści, jak zwiększenie różnorodności genetycznej potomstwa.

Źródła:

ad 1: https://doi.org/10.1093/jisesa/ieae043
ad 2: http://dx.doi.org/10.1088/1748-9326/acff0c
ad 3: https://doi.org/10.3897/alpento.5.64803

Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Komentarze