Leksykon: Potężny niszczyciel dręcz pszczeli
Od jakiegoś czasu prowadzę mały leksykon terminów okołopszczelarskich, których definicje tworzę podczas pisania artykułów do Pasieki w przypisach oraz wyjaśnień terminów, których używam na tym blogu i w podkaście. Myślę, że z czasem będzie on się rozrastał. Słowniczek dostępny jest menu w kategorii: informacje. Zachęcam do zapoznania się z nim. Jedno z haseł dotyczy nazwy: dręcz pszczeli.
Dręcz pszczeli to rzadko używana polska nazwa na gatunek Varroa destructor. Bohatera nazwy tego bloga i kanału podcastów. Nazwa pochodzi od jednego z nadrzędu pasożytujących roztoczy: Parasitiformes, którego polska nazwa to dręcze. Nazwę tę przypomniał w 2017 roku profesor Jerzy Woyke w wywiadzie przeprowadzonym przez Radio Warroza dla aperiodyka Wolnopszczelarstwo pod tytułem: "Rozmowa z profesorem Jerzym Woyke z dręczem pszczelim w tle". Od tego czasu można zauważyć wzrost popularności polskiej nazwy, co mnie bardzo cieszy.Przy okazji warto wspomnieć o etymologii słowa Varroa destructor. Słowo varroa pochodzi od nazwiska Marcusa Terentiusa Varro, żyjącego w starożytnym Rzymie, który poza innymi rzeczami, wsławił się tym, że opisał pszczoły jako zwierzęta gospodarcze i techniki pszczelarskie jako zajęcie rolnicze. Varro to jest nazwisko określające przynależność do starożytnego rzymskiego rodu Warronów. Etymologicznie oznacza ono: silny, potężny, a rdzeń tego słowa jest prawdopodobnie pochodzenia etruskiego. Czyli dosłownie Varroa destructor oznacza: potężny niszczyciel.
Poniżej perełka, czyli fragment wywiadu z dręczem pszczelim w tle z 2017 roku w formie video. Akurat tutaj profesor nie opowiada o dręczu pszczelim, a o innym roztoczu, też pasożytującym na pszczołach miodnych, czyli o Tropilaelaps clareae. W przypadku tego robaczka nie doszukałem się jednak polskiej nazwy. Może trzeba wymyślić. :) Jakieś propozycje?
Polecane
Zapisz się na nasz NewsletterPolecane
Zapraszam do wsparcia finansowego
Dzięki temu mogę poświęcać więcej czasu na prowadzenie z pasji tej inicjatywy non-profit, która mam nadzieję służy bez reklam także Wam.
Możesz także polubić:
Kolibry czy trzmiele, jak cerana żyje z dręczem, pyłek w medycynie: nie tak prędko!
Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 013 2:10 Gwałtowne dostosowywanie się...
Mrówki, dręcze, pszczoły
Tym razem z Tomem prosto z pasieki hodowlanej, czyli Tom, Emil i Warroza robią...
Toponimy pszczelarskie, dręcz pije hemolimfę, sztuczna inteligencja jako ekspert pszczelarski?
Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 022 Oddziaływanie człowieka na środowisko...
Artykuł przeglądowy o pszczołach dręczoodpornych w Europie
Geograficzne rozmieszczenie i selekcja europejskich pszczół miodnych odpornych na dręcza pszczelego Inwazja Varroa destructor...
Nauka obywatelska i pszczoły dręczooporne.
Wykorzystanie nauki społecznościowej do poszukiwań rodzin pszczoły miodnej, które w naturalny sposób radzą sobie...
Odkrywca dręcza w Polsce - Stanisław Różyński
Gościem podkastu jest Stanisław Różyński pszczelarz senior, który pierwszy zgłosił obecność roztocza dręcza pszczelego...
Komentarze