Łączenie rodzin, beewashing, złudzenia
Trzech pszczelarzy (Tom, Emil i Warroza) rozmawia o bieżących publikacjach w prasie pszczelarskiej z kwietnia 2021 roku. Na wokandę weszła sprawa łączenia rodzin, beewashingu (czyli wykorzystywaniu mody na pszczoły do poprawiania wizerunku np. stawiając pasieki pod tym pretekstem w mieście) oraz efektu Dunninga-Krugera (czyli przeszacowywania swojej wiedzy na początku drogi pszczelarza), również w kontekście efektu nauczania na Youtube. Gościem odcinka była Asia z kanału Youtube: Dzikie Pszczoły.
- 00:02:56 Łączenie rodzin
- 00:21:29 Beewashing
- 00:31:00 Asia z Dzikie Pszczoły
- 01:21:22 Efekt Dunninga-Krugera
- 01:31:14 Wiedza na Youtube
- 01:43:19 Ciekawostki
- 02:05:26 Miss pszczelarstwa
Rozmowa zaczyna się od omówienia artykułu z kwietniowego "Pszczelarstwa" na temat metod łączenia rodzin pszczelich. Dzielimy się swoimi doświadczeniami i opiniami na ten temat. Następnie przechodzimy do omawiania artykułu z "American Bee Journal" poruszającego zjawisko "beewashingu" - czyli wykorzystywania pszczół do budowania pozytywnego wizerunku firm lub osób, bez faktycznego działania na rzecz ochrony owadów. Dołącza do nas Asia, propagatorka wiedzy o dzikich pszczołach, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat popularności "hotelików dla pszczół" i ich faktycznej przydatności. Pszczelarze dyskutują, czy te nowe trendy rzeczywiście pomagają pszczołom, czy są raczej przejawem mody i chęci budowania dobrego wizerunku.
Efekt Dunninga-Krugera
Część z nas przyznaje się, że na początku swojej przygody z pszczelarstwem mieliśmy przeświadczenie, że wiemy wszystko, ale z czasem zdaliśmy sobie sprawę, że nasza wiedza była dość ograniczona. Ten efekt psychologiczny może występować w różnych dziedzinach, nie tylko w pszczelarstwie. Masowość internetu i platform takich jak YouTube może jeszcze bardziej wzmacniać to zjawisko, pozwalając ludziom na łatwe artykułowanie poglądów, nawet jeśli ich wiedza jest ograniczona. Ważna jest otwartość na zmianę zdania, ciągłe zdobywanie wiedzy i pokora w ocenie własnych kompetencji. Zamiast kategorycznych stwierdzeń, lepiej używać sformułowań typu "moim zdaniem" czy "z mojego doświadczenia wynika, że...". Taka postawa może pomóc w uniknięciu efektu Dunninga-Krugera
Okazuje się, że w pszczelarstwie nic nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W rozmowie padły ciekawe spostrzeżenia na temat sprzedaży miodu, jakości węzy i nawet wykorzystania pszczelarstwa w resocjalizacji więźniów oraz terapii dla weteranów wojennych. Rozmowa toczyła się żywiołowo, pełna była dygresji i ciekawostek. Padły nawet wzmianki o przedwojennej "Rzeczpospolitej Pszczelarskiej" - organizacji, która potrafiła zjednoczyć pszczelarzy i przynieść im wymierne korzyści. Czy dziś udałoby się odtworzyć coś podobnego? Być może warto byłoby spróbować.
Polecane
Zapisz się na nasz NewsletterPolecane
Zapraszam do wsparcia finansowego
Dzięki temu mogę poświęcać więcej czasu na prowadzenie z pasji tej inicjatywy non-profit, która mam nadzieję służy bez reklam także Wam.
Komentarze