Prosto o pszczelarstwie - Janusz Szalaj

Gościem podkastu Radio Warroza jest pszczelarz Janusz Szalaj z okolic Częstochowy. Twórca kanału na YT: Prosto o Pszczelarstwie, którego tytuł dobrze oddaje jego przekaz. Pan Janusz barwnie opowiada o swojej hobbystycznej gospodarce pasiecznej w ulach dwurodzinnych. Preferuje swoje metody, które są proste, powszechnie dostępne i tanie. Wywiad jest długi, ale Pan Janusz ciekawie opowiada. Zapraszam.

Janusz Szalaj
Janusz Szalaj
  1. 05:10 Gospodarka w ulach dwurodzinnych
  2. 34:10 Budowa uli
  3. 51:50 Selekcja rodzin
  4. 58:00 Pożytki
  5. 77:18 Buckfast
  6. 85:43 Zwalczanie warrozy
  7. 98:39 Zalety ramki wysokiej
  8. 110:50 Zalety ula dwurodzinnego
  9. 122:21 Dzika czy udomowiona
  10. 125:15 Zakończenie

Pan Janusz jest wieloletnim pszczelarzem od kiedy zainteresował się pszczołami po rozmowie z innym pszczelarzem, który przyniósł mu książki i broszury o pszczelarstwie.
Prowadzi pasiekę metodą dwurodzinną w ulach warszawskich zwykłych, czyli z dwoma rodzinami pszczelimi w jednym ulu. Według niego oszczędza to energię pszczół. Sam buduje swoje drewniane izolowane ule. Cechy charakterystyczne jego uli obejmują pochyłą podstawę, która kieruje wilgoć na zewnątrz, wentylowane okrywy zimowe oraz odpowiednie wylotki. Wszystko to zapewnia odpowiednią wentylację w gnieździe pszczół. W trakcie rozmowy omawia jak zarządza rojami w czym pomaga mu ramka pracy o wszechstronnym zastosowaniu. Uważa, że lokalny miód z roślin takich jak gryka i koniczyna pomaga wzmocnić pszczoły na zimę. Wymieniając także korzyści z ziół takich jak czosnek i pokrzywa jako dodatki do syropu, którym karmi pszczoły. Swój lokalny teren i dostępność pożytków opisuje jako ubogie, z piaszczystym glebą, lasami sosnowymi i niewielkimi uprawami.

Komentarze

Możesz także polubić: