Ewolucja zapylania kwiatów - Marcin Zych
Rozmawiamy o ekologii i biochemii związanej z ewolucyjną strategią reprodukcyjną roślin nasiennych polegającej na zoogamii (zapylaniu za pośrednictwem zwierząt, potocznie zwanych zapylaczami) oraz doborze płciowym (selekcji seksualnej) roślin okrytozalążkowych. Zachęcam do zapoznania się z tą częścią życia seksualnego roślin nasiennych. Dodatkowo wprowadzeniem do audycji jest krótki reportaż z Ogrodu Botanicznego UW, w którym zresztą nagrywaliśmy ten odcinek, a wisienką na torcie wstęp do omówienia zróżnicowania gatunków pszczół w Polsce. Zakończenie jest tylko prześlizgnięciem się po temacie, gdyż zapowiada kolejną część wywiadu, która będzie dotyczyła bardziej ochrony zapylaczy w Polsce. Gościem Radio Warroza jest biolog, ekolog - specjalista od ewolucyjnych strategii reprodukcyjnych roślin i biologii zapylania: dr hab. Marcin Zych, profesor oraz dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
- 00:00:39 Reportaż z ogrodu UW
- 00:05:33 Wstęp
- 00:08:41 Świat przed roślinami okrytozalążkowymi
- 00:15:56 Strategia rozrodcza okrytozalążkowych
- 00:23:07 Dobór płciowy kwiatów
- 00:27:50 Latający penis
- 00:39:52 Układ biznesowy czy romantyzm?
- 00:43:00 Podstępy kwiatów i zapylaczy
- 00:51:48 Mało znane pszczoły
Kwiaty komunikują się wizualnie i chemicznie z zapylaczami i innymi organizmami. Ich kolory i zapachy przyciągają korzystne interakcje, jednocześnie odstraszając antagonistów. Ewolucja cech takich jak długie rurki w niektórych kwiatach fizycznie uniemożliwia dostęp do nektaru i pyłku organizmom bez wystarczająco długiego aparatu gębowego. Pszczoły, takie jak pszczoły miodne, specjalizują się w odwiedzaniu tych samych gatunków kwiatów w danym obszarze, ignorując inne. Jeśli zapylacz zniknie, roślina polegająca na nim może stracić swojego zapylacza i ponieść negatywne konsekwencje. Nektar zawiera różne substancje, takie jak aminokwasy, fenole, a nawet kofeinę, które mogą wpływać na zachowanie zapylaczy lub odstraszać niechcianych gości. Długi słupek niektórych kwiatów wydaje się bezsensowny, dopóty nie rozważać go jako element zwiększający selektywne rozmnażanie poprzez konkurencję płciową (dobór płciowy). W Polsce żyje ponad 400 gatunków pszczół, z których większość to samotne pszczoły, a nie społeczne pszczoły tworzące kolonie lub rodziny. Kwiaty mogą wydawać się pszczołom bardziej kolorowe w niewidocznym dla ludzi promieniowaniu ultrafioletowym.
W filmie biolog prof. Richard Dawkins pokazuje skomplikowane procedury podstępnych sposobów zapylania z wykorzystaniem przebiegłych storczyków m.in. storczyka młotkowego. The Royal Institution Christmas Lectures (1991).
Polecane
Zapisz się na nasz NewsletterPolecane
Zapraszam do wsparcia finansowego
Dzięki temu mogę poświęcać więcej czasu na prowadzenie z pasji tej inicjatywy non-profit, która mam nadzieję służy bez reklam także Wam.
Możesz także polubić:
Przychodzi pszczoła do lekarza
Odcinek specjalny podkastu Pszczele Wieści Q&A z doktorką nauk weterynarii Anną Gajdą z cyklu...
Ochrona zapylaczy - Marcin Zych
Po tym jak poznaliśmy niezmiernie interesujące aspekty ewolucji zapylania roślin, razem z Filipem z...
Powstanie i ewolucja życia - Paweł Golik
Gościem podkastu Radio Warroza jest biolog genetyk profesor Paweł Golik. Dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii...
Komentarze