Superorganizm - cykl filmowy

Radio Warroza spotyka człowieka od ruchomych obrazków braci Lumiere, czyli filmowca dokumentalistę: Filipa Senakiewicza z Plan Media Films. Albo to raczej filmowiec spotyka Warrozę? A może po prostu obydwoje spotykają się i już. :)

Wszystko zaczęło się od spontanicznego sfilmowania wywiadu z pszczelarzem Jackiem Mercem, a kończy się na serii filmowej Superorganizm. A gdzie nas to jeszcze zaprowadzi? To podobnie jak z ewolucją biologiczną, czyli nie wiadomo. Pożyjemy zobaczymy.

wywiad z Jackiem Mercem
Nagrywanie podkastu u Jacka kamerą 360°

Na dzień dzisiejszy zapraszamy na cykl filmów "Superorganizm",

w którym w nowatorski dokumentalno-artystyczny sposób opowiadamy o biologii pszczół i organizmach im towarzyszących. Zastanawiamy się jakie jest miejsce człowieka obok tych owadów, przemycając nieco własnej filozofii przyrody. Superorganizm to w biologii system organizmów żywych ściśle ze sobą współpracujących, będących na wyższym poziomie organizacji niż pojedynczy osobnik. Do takich organizmów należy m.in. rodzina pszczela, mrowisko oraz kopiec termitów. Każdy taki superorganizm pozostaje w ścisłej relacji z innymi gatunkami.

Gośćmi tego cyklu będą ludzie zajmujący się pszczołami: pszczelarze, bartnicy, sadownicy, hodowcy, naukowcy, miłośnicy i pasjonaci. Pokażemy każdą z tych grup. Uważamy, że system w jakim działają przypomina superorganizm, a my sami do niego należmy. Pytanie tylko czy dla pszczół jesteśmy bardziej pomocnikami czy pasożytami? Z tym filozoficznym pytaniem przystąpiliśmy do realizacji. Nie będą to więc filmy czysto przyrodnicze. To seria dokumentów, w którym pozwalamy sobie rozważać na temat koegzystencji pszczół i ich towarzyszy. W tym również Ciebie.

Komentarze

Możesz także polubić: