Rola wibrowania samców w selekcji seksualnej murarek ogrodowych
Jakiś czas temu opublikowano bardzo ciekawe badanie eksperymentalne, w którym badano zachowania godowe krzyżujących się par pszczoły murarki ogrodowej. Eksperyment ten potwierdził istnienie preferencji seksualnej samic murarki ogrodowej, w pewnym jednym godowym zachowaniu, a w konsekwencji także selekcji seksualnej (darwinowski tzw. dobór płciowy), która być może w tym przypadku prowadzić nawet do specjacji w przyszłości. Mianowicie okazuje się samica z większym prawdopodobieństwem odpowie pozytywnie na zaloty samca, kiedy ten w odpowiedni sposób wibruje odwłokiem, kodując w ten sposób informację o własnym fitness, które odbiera samica.
Naukowcy zmierzyli na urządzeniu częstotliwość drgań odwłoka samca przed samym aktem kopulacji. Okazało się, że nie tylko energiczność ruchu ma znaczenie, ale także częstotliwość wibracji, która koduje dostosowanie związane z pochodzenie samca z danej populacji. W eksperymencie brały udział pszczoły z trzech różnych populacji: z Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Dzięki pomiarom wyszło, że samce z różnych regionów wibrują częściej w innym zakresie częstotliwości. Częściej statystycznie pozytywna odpowiedź samicy na zaloty była skorelowana z pochodzeniem samca z tego samego regionu geograficznego. Aby dowieść tej korelacji naukowcy spróbowali oszukać samice poddając krzyżującą się parę sztucznym wibracjom. Było to możliwe, gdyż okazało się, że większość samców w obliczu odbierania sztucznych podobnych wibracji z urządzenia, sama przestaje wibrować odwłokiem. W eksperymencie dało się oszukać samice, manipulując wibracjami, co jest pozytywnym potwierdzeniem istnienia takiej preferencji seksualnej.
Jest to kolejne potwierdzenie występującego w szeregach badań tzw. doboru przeciwko mieszańcom, jako jednej z możliwości w którym kierunku może przebiegać selekcja. W tym wypadku akurat selekcja seksualna związana z preferencjami samicy, a w konsekwencji dyskryminacji seksualnej samców wobec osobników z populacji z odmiennych regionów geograficznych. Ogólnie selekcja seksualna jest bogato udowodniona w świecie owadów, a związana jest np. sygnałami chemicznymi i mechanicznymi. Naukowcy spekulują, że tego typu selekcja w przyszłości może doprowadzić w populacjach europejskich murarek ogrodowych do specjacji.
The Role of Vibrations in Population Divergence in the Red Mason Bee, Osmia bicornis Current Biology 25, 2819–2822, November 2, 2015 DOI:https://doi.org/10.1016/j.cub.2015.08.059
Polecane
Zapisz się na nasz NewsletterPolecane
Zapraszam do wsparcia finansowego
Dzięki temu mogę poświęcać więcej czasu na prowadzenie z pasji tej inicjatywy non-profit, która mam nadzieję służy bez reklam także Wam.
Możesz także polubić:
Błędne wyobrażenia na temat selekcji naturalnej i procesów adaptacyjnych
WYOBRAŻENIE: Selekcja naturalna [1] polega na na tym, że organizmy próbują się dostosować. SPROSTOWANIE:...
Komentarze