Pszczelarstwo w zgodzie z naturą - Bartek Maleta

czyli o ewolucji w pasiece

O Bartku i jego drodze pszczelarskiej można było posłuchać w 51 odcinku pt.: "Pszczelarstwo Naturalne". Mój gość jakiś czas temu napisał książkę pod tytułem: "Pszczelarstwo w zgodzie z naturą czyli o ewolucji w pasiece". Książkę w formie tradycyjnej można zamówić tutaj. Jej treść stała się pretekstem do nagrania długiej rozmowy w dwóch częściach. Do tez Bartłomieja miałem i mam oczywiście szereg uwag!

W książce Bartek porusza niełatwy los pszczół miodnych w nowoczesnej gospodarce pasiecznej. Część dyskusji dotyczy głównie podmiotowości i uprzedmiotowienia pszczół. Jak dalece pszczoły mogą decydować same o sobie? W jakim stopniu pełnią rolę towarów? Czy w pszczelarstwie w ogóle możliwe jest zbilansowanie ich potrzeb z wymogami gospodarki pasiecznej? Bartek twierdzi, że tak, a ja z kolei mam szereg wątpliwości.

Wizerunek mocno zgrafizowanego Darwina, które głowa i broda zintegrowana jest z plastrem z pszczołami

Czy test bonda to selekcja naturalna?

W drugiej części w żywiołowej przerywanej dyskusji rozmawiamy o interpretowaniu ewolucji biologicznej, na co liczył sam Bartek. Sprzeczamy się głównie o to czy "test bonda", czyli test przeżycia rodzin pszczelich, można zrównywać z selekcją naturalną. Poza tym rozmawiamy o tym, gdzie zaczyna się i kończy superorganizm. Krytykujemy nacisk na tzw. profesjonalizację w kierunku tzw. racjonalnej gospodarki pasiecznej, złe zwyczaje leczenia pszczół w Polsce, deregulację, masowe przepszczelenie oraz promowanie stawiania pasiek. Wspominamy świetny wywiad Bartka z hodowcą pszczół odpornych Erikiem Österlundem o samoorganizacji lokalnych pszczelarzy wokół lokalnej odpornej populacji w Szwecji.


Przy okazji zachęcamy także do poparcia Manifestu rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom "Mniej znaczy lepiej" nad którym wspólnie z Bartkiem pracowaliśmy obok innych osób. Jego postulaty to:

  1. Odejście od traktowania przyrody w sposób czysto towarowy
  2. Wspieranie rolnictwa regeneratywnego
  3. Reforma edukacji
  4. Upodmiotowienie pszczół
  5. Ograniczenie przepszczelenia obecnego w całej Polsce
  6. Tworzenie warunków służących naturalizacji populacji Apis mellifera
  7. Systemowa selekcja na dręczoodporność
  8. Zwiększenie obszarów hodowli zamkniętej
  9. Reforma systemu wsparcia pszczelarstwa
  10. Reforma podejścia do leczenia pszczół miodnych

Z całym manifestem zapoznasz się tutaj.

Komentarze