Samorządowy greenwashing - Mikołaj Siemaszko

Na przykładzie miasta Brwinów omawiamy różne zrealizowane i planowane inwestycje samorządów w Polsce, których zadaniem jest "ekologizować" wizerunek władz, jako dbających o środowisko przyrodnicze gmin i powiatów w sposób trwale zrównoważony (a więc odżywalny) ze zdrowiem ludzi i otaczającego ich środowiska. "Eko-ściema", czyli inaczej tytułowy "greenwashing" dotyczy tych modnych działań, które w rzeczywistości (zgodnie z najlepszą wiedzą przyrodniczą) są tylko tematem zastępczym realnej ochrony środowiska. W takiej narracji dobro ekosystemu rozumiane jest zwykle niewłaściwie.

Z odcinka dowiesz się, dlaczego w kontekście dbania przez samorządy o przyrodę terminy takie jak: rewitalizacja rynków, pielęgnacja drzew, adaptacja do zmian klimatycznych, bioróżnorodność, zrównoważony rozwój, błękitno-zielona infrastruktura w rzeczywistości mogą oznaczać zupełnie co innego, niż poeta miał na myśli, a jest tym np.: destrukcja, eksterminacja i dewastacja przyspieszającą katastrofę klimatyczną.

Gościem Brwinowa i podkastu Radio Warroza jest przyrodnik, aktywista środowiskowy oraz pasjonat sozologii Mikołaj Siemaszko, który prowadzi zajęcia z tej tematyki m.in. dla urzędników. "Zarzycki Siemaszko Naturalnie" to kanał YouTube, który współprowadzi, gdzie znajdziecie więcej informacji jak dbać sensownie o przyrodę.

Komentarze